Hans Wigert – Målarnas målare, livets berättare på Bukowskis

Wigert på väggen

Hans Wigert (1932-2015) var något av en doldis i svensk konsthistoria. Hans konst är mer känd för dem som verkligen älskade den än genom stora utställningar[…]

Det höstas för vintage

Säsongen hos de två stora auktionshusen i Stockholm inleds sedan några år tillbaka med bättre begagnade kläder, vintage sålunda. Bukowskis, som har släppt diamanterna och[…]

Fashion, Stockholms Auktionsverk

Det våras för vintage

Hängande Hermès-sidensjalar som mobila konstverk. Rader av den lilla svarta, såväl av Chanel som med andra etiketter. Cocktailklänningar och hellånga varianter. Kavajer, kjolar, dräkter, toppar,[…]

Karel Appel på Stockholms Auktionsverk Moderna

Moderna tider

De två stora Stockholmska auktionshusen visar nu sina Moderna-utrop inför auktionerna i veckan. Med Moderna här menas konst, design och konsthantverk från 1900-talets första hälft.[…]

Stockholms Auktionsverks Klassiska

Inramat

Objekt xx. Konstnär: Eon. Proveniens: Två hål i väggen. Utrop: Okänt. Pressvisning, Auktionsverkets Klassiska

Mikael Jansson på Stockholms Auktionsverk Nutida

Samtidsobjekt(ifiering)

Efter Moderna var det så dags för Nutida eller Contemporary, beroende på om det är Stockholms Auktionsverks eller Bukowskis auktioner av samtidskonst, foto, design, möbler[…]

Lisa Ivemark visar konstens baksida på Stockholms Auktionsverk Moderna

Stockholms Auktionsverks Moderna

Stockholms Auktionsverk håller pressvisning inför Moderna, utrop 51 Mkr. Förutom svensk (toppnummer: Otto G. Carlslunds tänkta parisiska biograffond, Aktörerna, 4 Mkr) och utländsk konst (toppnummer:[…]